Щодо посилення системи контролю експорту продукції

У сучасних умовах глобалізації та інтеграції в світову економіку, посилення системи контролю за експортом продукції є надзвичайно актуальними завданнями для Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі Компетентний орган) та Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області ( далі - Територіального орган Держпродспоживслужби ) виконавчої влади у сфері безпечності харчових продуктів, ветеринарної медицини, захисту прав споживачів та фітосанітарії. Це питання є особливо важливим для України, враховуючи складну геополітичну ситуацію та окупацію частини території країни.

Забезпечення високих стандартів якості та безпечності продукції є ключовим аспектом захисту здоров’я споживачів як всередині країни, так і за її межами. Дотримання міжнародних стандартів якості та безпеки продукції є обов’язковою умовою для виходу на зовнішні ринки, що, у свою чергу, сприяє економічній стабільності та розвитку держави. Експорт продукції є значним джерелом валютних надходжень, що позитивно впливає на макроекономічні показники нашої країни. Таким чином, ефективний контроль якості продукції сприяє збільшенню обсягів експорту та підтримці місцевих виробників у їхньому прагненні відповідати міжнародним стандартам та розширювати ринки збуту.

Незважаючи на російську агресію, експорт української продукції має велике значення як для світового ринку, так і розвитку економічного благополуччя нашої країни.

Для здійснення експорту харчових продуктів тваринного походження необхідно затвердити експортні потужності відповідно наказу Мінагрополітики від 10.02.2016 № 38 «Про затвердження Порядку затвердження експортних потужностей, внесення та виключення їх з реєстру затверджених експортних потужностей».

Першим кроком для здійснення експорту української продукції є запит (звернення) оператора ринку до  Територіального органу Держпродспоживслужби за місцем розташування потужності, який повинен містити:

  1. назву країни, до якої планують експорт харчових продуктів;
  2. опис харчових продуктів, в якому міститься інформація, передбачена формою Сертифіката здоров’я для харчових продуктів нетваринного походження, що затверджена Держпродспоживслужбою;
  3. інформацію щодо наявності спеціальних вимог до цих продуктів (наприклад, лабораторні дослідження (випробувань) перед відправленням вантажу, необхідності ухвалення експортної потужності, ведення реєстрів експортерів тощо).

Якщо такі спеціальні вимоги невідомі оператору ринку харчових продуктів або наявні факти/інформація, що свідчать про відсутність спеціальних вимог країни призначення (наприклад, в зовнішньоекономічному договорі/контракті не містяться відповідні положення), про це зазначають у зверненні.

Якщо на потужності, на якій здійснюється виробництво цих харчових продуктів, що призначені для експорту, планові та позапланові заходи державного контролю не проводилися протягом останніх 12 місяців, оператор ринку харчових продуктів або уповноважена ним особа надає окреме звернення про проведення компетентним органом позапланового заходу державного контролю потужності оператора ринку.

До звернення оператора ринку додають:

  • копію зовнішньоекономічного договору/контракту;
  • копії документів, що засвідчують наявність спеціальних вимог, встановлених компетентним органом країни призначення вантажу (у разі наявності);
  • копії інших документів, що засвідчують характеристики вантажу харчових продуктів та транспортного засобу (за наявності - інвойс, CMR, товаро-транспортна накладна специфікація харчового продукту або іншій схожий за суттю документ).

Територіальний орган здійснює інспектування експортної потужності на відповідність вимогам країни призначення виключно за запитом оператора ринку, який має намір експортувати харчові продукти до країни призначення, що вимагає затвердження експортної потужності компетентним органом. Компетентний орган затверджує експортну потужність, якщо за результатами інспектування підтверджено її відповідність вимогам країни призначення.

Територіальний орган Держпродспоживслужби видає міжнародний сертифікат в робочий день, наступний за днем отриманням звернення оператора ринку.

Інформуємо операторів ринку що з 15.01.2024 в Україні розпочала працювати онлайн платформи Європейської комісії з сертифікації та підтримки експорту/імпорту/транзиту  живих тварин, продукції тваринного та рослинного походження, харчових продуктів, кормів TRACES NT в Україні, яка є частиною інформаційної системи управління, що використовується у ЄС для офіційного контролю (IMSOC).

Функціонал системи TRACES NT передбачає облік операторів ринку, які здійснюють торгівельні операції з Європейським Союзом, та операторів ринку, які здійснюють транзитні перевезення через Європейський Союз, адміністрування списків потужностей, які мають право експорту своєї продукції до Європейського Союзу, а також сертифікацію вантажів.

Система TRACES NT впроваджується поетапно, постійно оновлюється та доповнюється новими функціями. Зокрема, 12 видів сертифікатів, які використовуються для експорту до ЄС, вже доступні в електронній формі.

Ознайомитися з формами сертифікатів можна на офіційному вебпорталі Держпродспоживслужби у розділі «Міжнародне співробітництво», рубрика «Сертифікати на експорт з України».

Звертаємо увагу, що відповідно до наказу Мінагрополітики від 15.02.2024 р. № 431 “Про затвердження Порядку державної реєстрації потужностей та Порядку ведення державного реєстру операторів ринку та їхніх потужностей”, який набирає чинності з 24 липня 2024 року, але не раніше дня його офіційного опублікування, втрачають  чинність наступні накази Міністерства аграрної політики та продовольства України:

  • від 10 лютого 2016 року № 38 “Про затвердження Порядку затвердження експортних потужностей, внесення та виключення їх з реєстру затверджених експортних потужностей”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 року за № 381/28511;
  • від 10 лютого 2016 року № 39 “Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 року за № 382/28512;
  • від 10 лютого 2016 року № 40 “Про затвердження Порядку ведення реєстру операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 року за № 383/28513.

Приймальня
(06452) 6-80-15
Номер для звернень
+380972122613
Цілодобова Гаряча лінія (Call-центр)
(044) 364 77 80
Електронна пошта
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Графік роботи: пн-чт 8:00-17:00, пт 8:00-15:45
Обідня перерва: 12:00-12:45