Відбір монолітів – один з методів визначення життєдіяльності озимої пшениці

Перезимівля озимих зернових культур є однією з важливих агрономічних проблем, яку потрібно завжди враховувати і знаходити засоби зменшення її шкідливих наслідків. Постійний моніторинг стану посівів озимих культур протягом всього зимового періоду з подальшим визначенням агротехнічних заходів по зниженню негативного впливу екстремальних погодних умов є дуже важливим та актуальним.

Спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області 25 січня 2022 року було здійснено відбір монолітів рослин озимої пшениці для визначення життєздатності рослин. Метод монолітів дає найдостовірнішу характеристику життєздатності посівів за умови беззаперечного дотримання всіх правил відбору, транспортування, відтавання та відрощування зразків, оскільки порушення хоча б одного з них призводить до неправильних висновків. Загально прийнятими строками відбору зразків для визначення життєздатності рослин озимини є 25 січня, 23 лютого і 10 березня.

За цим методом з посівів озимих культур вирубують моноліт ґрунту розміром 30х30 см, завтовшки 15 см так, щоб у нього потрапили рослини з двох суміжних рядків. Моноліти викладають у дерев’яні ящики відповідних розмірів, прикривають брезентом, мішковиною і переносять у приміщення з плюсовою температурою 5...10° С для розморожування. На кожний моноліт оформляють етикетку, в якій зазначають найменування культури, сорт, назву попередника, площу й номер поля, дату висіву. Вказують температуру повітря під час взяття зразка, глибину снігового покриву, наявність, товщину льодяної кірки. Ящики з монолітами прикривають зволоженою мішковиною чи іншим повітропроникним матеріалом і залишають до повного відтавання. Коли моноліти відтануть, їх переносять у тепле, добре освітлене приміщення з температурою 17...20° С. Надземну масу рослин зрізують ножицями на висоті 4-6 см від поверхні ґрунту, пустоти й тріщини засипають ґрунтом. Рослини поливають, підтримуючи достатню вологість ґрунту і не допускаючи його пересихання. Через десять днів проводять попередню оцінку життєздатності рослин, а через 15-20 днів – остаточну.

Приймальня
(06452) 6-80-15
Номер для звернень
+380972122613
Цілодобова Гаряча лінія (Call-центр)
(044) 364 77 80
Електронна пошта
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Графік роботи: пн-чт 8:00-17:00, пт 8:00-15:45
Обідня перерва: 12:00-12:45